Batmanda Aradığınız Ne Varsa Burada

Neden Batman Üniversitesi?          SANAL TUR İLE GÖR

Üniversiteler sadece teorik ve pratik eğitim alınacak kurumlar değildir. Eğitim hayatında üniversite basamağında olanlar sosyal ve kültürel alanlarda da kendilerini geliştirme isteği içindedir. İşte bu doğrultuda eğitim veren üniveristemizde; akademisyen, öğrenci ve personel arasında güzel bir iletişim ve hoşgörü geleneği vardır. Ayrıca 400.000 nüfusuyla modern bir kent olan Batman, alışveriş merkezleri, eğitim ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra diğer sosyal imkânlarıyla Türkiye’deki birçok ilden daha iyi bir yapıya sahiptir. Üniversitemiz de Batman şehrine yakışacak bir şekilde bugün gelişmiş birçok üniversitede bulunmayan modern laboratuvarlara (kültür varlıkları onarım, bilgisayar, fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, gıda, ebru, halı dokuma vb.) sahibtir. Teknik okullarımızın uygulama derslerini rahatlıkla gerçekleştirebildikleri çok sayıda uygulama alanı ve atölyemiz bulunmaktadır. Bu imkanlarla bölümlerimize yerleşen öğrencilerimize teorik derslerle birlikte uygulamalı eğitim verilerek mezun olduktan sonra alanlarında daha deneyimli olmaları sağlanmaktadır.

Türkiye’de yalnız iki yerde olan Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünü petrolün başkenti Batman’a kazandırdık. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerimiz petrolün kaynağından TPAO, TÜPRAŞ ve BOTAŞ gibi önemli tesisleri de yerinde görecek ve eğitimlerinin bir bölümünü petrol sahalarında pratik zeminde uygulama şansına sahip olacaklar. Ayrıca geçen yıl mezun verdiğimiz Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünü bitiren öğrencilerimizin hepsi şuanda çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma hayatına başlamış bulunmaktadır. Üniversitemizde yer alan bölümler, öğrencilerimizin mezun oldukları zaman rahatlıkla meslek sahibi olacakları ayrıcalıklı bölümlerdir.

Batman, üniversitemizde okumak isteyen öğrencilerimiz için rahat, ucuz ve güvenli bir şehirdir.

Tarihçe

Batman Üniversitesi, 28 Mayıs 2007 tarihinde 5662 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişik Yapılmasına Dair Kanunun Ek 88 Maddesi ile kurulmuştur.

Üniversitemiz, Fen – Edebiyat Fakültesi, Mühendislik – Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fenbilimleri Enstitüsü; Merkez Meslek Yüksekokulu, Kozluk Meslek Yüksekokulu ve Sason Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan oluşmaktadır.

1975-1976 Eğitim Öğretim yılında MEB Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu, Örgün Yükseköğretim Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Batman Meslek Yüksek Okulu; 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dicle Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 2007 yılında  Batman Üniversitesi’ne dönüştürülmüş ve İnönü Üniversitesi rektörü tarafından tedviren yönetilmiştir. 09 Eylül 2008 tarihi itibarı ile Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM’ın rektör olarak atanması ile öz yönetimine kavuşmuştur.

Konum ve Yerleşke

Merkez Kampüs

Şehir ile iç içe olan  Merkez Kampüste 2008 yılından sonra ek bina inşa edilmiş, baraka ve atölyeler yenilenmiş, çevre düzenlenmesi yapılmıştır. Bu kampüsümüzde 2 bina, 4 atölye, 7 prefabrik yapıda toplam 26.059 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Bu kampüsümüzde ayrıca halı saha, tenis kortu, basketbol-voleybol sahası ve idare binasından oluşan spor kompleksimiz bulunmaktadır.

Batı Raman Kampüsü
Batı Raman Kampüsümüzde yapımı tamamlanan 7 binamızda eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Kapalı spor salonu hizmete açılmış ve açık spor tesislerinin yapımı tamamlanmak üzeredir.

Kozluk Kampüsü
Yapımı devam eden Kozluk Meslek Yüksekokulu Kampüsümüz, Batman’ın Kozluk İlçesi’nde yer almaktadır.

Hasankeyf Kampüsü
Yapımı devam eden kampüs binamız Batman’ın Hasankeyf İlçesi’nde yer almaktadır. Ayrıca 80 yatak kapasiteli uygulama oteli inşaatı tamamlanmak üzeredir.

 • Adres Kültür Mh. Türkiye Petrolleri A. O. Blv. Pk:72060 Batman Merkez/batman
 • Zeynep

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Artıları

  Çok güzel şehrin içinde olan bir meslek yüksekokulu var diğer illerdeki gibi köy okullarına benzemiyor.

  Eksikleri

  Batman universitesinin Batı raman kampüsü Şehirden çok uzak Yol gidiş gelişi sıkıntılı.

 • Mehmet

  Reply
  Rating: 4 / 5
  Artıları

  Gayet İyi bir üniversite tavsiye ederimm.

  Eksikleri

  Sosyal aktiviteler daha fazla olabilir

 • MURAT

  Reply
  Rating: 5 / 5
  Artıları

  Güzel sevdim

Yeni İncelem Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir